Зажмури и осети….
Пројекат “Усвајамо знање за школу и живот”
програма Европске уније Еразмус +
Зажмури и осети како ти сунце милује трепавице, образе…хммм…јесам и осетим и смешим се. Осетим и мирисе…мирис цимета, кафе Натаса( PasteÉis De Nata), магнолије, еукалиптуса, мимоза..и?
Тек сам стигла из Пордугалије, Барселоса, Браге и Порта, а још се будим уз осећај топлог, пријатног и свега ми познатог и препознатог.
Наша школа “Бранко Радичевић” из Руме конкурисала је прошле године на позиву са пројектом “Усвајамо знање за школу и живот”, реализација је у току и друга група наставника, Данијела Драгојевић – наставник, представник маркетинга, Ненад Бошковић – наставник, представник угоститељства и Оливера Амиџић – педагог, боравили су у Барселосу, прелепом Португалском граду, од 20 до 27 фебруара 2018. године.
Наставници и педагог, посматрали су наставу према предвиђеном распореду активности пројекта, непосредно сазнавали, уочавали примере добре праксе у образовном раду својих колега, стицали нова сазнања и искуства које су бесебично поделили са својим колегама у Руми и Србији.
Сусрет са средњом школом ESCOLA SECUNDARIA BARSELOS у Барселосу био је веома пријатан, срдачан и отворен. Атмосфера пре почетка часова опуштена, ученици радознали, насмејани, културни. Школски центар у којем су наставници пратили рад својих колега је велика институција са много образовних профила, смерова, курсева.
Сваки наставник имао је задатак и контакт са особама који су значаjни за њихов позив, упознали су наставнике стручних предмета из области угоститељства, маркетинга и педагошко – психолошку службу.
Оливера Амиџић: ” Шта бих радо применила у својој матичној школи, овде у Србији?
- Много тога.
- Да су сви у процесу образовања и васпитања опуштенији, да се обраћа у што већој мери пажња на креативност ученика, применљивост наученог, друштвено – користан рад и ангажовање младих у што већем броју пројеката. Наставници да проводе квалитетно време са ученицима и осмишљавају методе у свом раду, које не морају бити компликоване, битно је пренети знаље и љубав за сазнавањем код ученика. Толико једноставних ствари који су нам често при руци могу да буду наше најбоље учило.
- Најбољи пријатељ сазнавања је радост, упех и заједнички рад.”
Хвала нашим домаћинима на предивном искуству.
Текст написала Оливера Амиџић